Ana Sayfa / Seyahat - Yeme İçme / Beşiktaş Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

Beşiktaş Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi

Beşiktaş Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi 1938 yılında I. Abdülmecid’in mimarlarından Garabet Amira Balyan tarafından inşa edilmiştir. Rivayete göre Balyan, Dolmabahçe Sarayı’nı inşa ettikten sonra artan malzemeler ile Beşiktaş’ta kubbeli bir kilise inşa etme isteğini dönemin padişahı Sultan Abdülmecid’ten talep etmiştir.

Padişah ” Kiliseyi nereye istersen oraya yap, yalnız benim gözüm görmesin ” şartıyla bu isteği kabul etmiştir. Bunun sebebi ise sarayın malzemesi ile kilise yapılır mı şeklindeki söylentilerin padişahın canını sıkmasıdır. Padişahın bu söylemi üzerine mimar öyle bir nokta seçmiştir ki saraydan kiliseyi görmenin imkanı yoktur fakat kilisenin tüm pencereleri saraya bakmaktadır. Kubbeden de vazgeçmeyen Balyan dışarıdan kırma çatılı bir kilise inşa etmesine rağmen içeriye dışarıdan gözükmeyen gizli bir kubbe inşa etmiştir.

*Dimitria Kassandros’tan alıntıdır.

Hakkında Kayıhan Badalıoğlu

1973 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji'nden sonra Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında "Management Trainee" olarak başladığı bankacılığı 2000-2003 yılları arasındaki özel sektör, yerel yönetimlerde finans ve dış ticaret görevlerinden sonra aralıksız olarak 2013 yılına kadar sürdürdü. Profesyonel kariyerinin 12 yılını kapsayan bankacılık döneminde sektörde faaliyet gösteren çeşitli bankaların genel müdürlük, bireysel bankacılık, teftiş kurulu, iç kontrol başkanlığı ve farklı şubelerde ticari ve KOBi portföy yönetimi görevlerinde bulundu. 2014 yılı itibariyle orta ve küçük işletmelere finans, satış, pazarlama, iş geliştirme alanlarında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. 2015 yılında Bilgi Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programını tamamladı. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların sosyal medya hesaplarının yönetimi, içerik geliştirilmesi, stratejik planlaması, hizmet ve markanın sosyal medyada gelişimine yönelik çalışmalar yapmakta ve işletmelerin web sitelerinin yönetimi konusunda hizmet vermektedir. Lise yıllarında başlayan müzik faaliyetlerine amatör olarak devam etmekte olup hobi olarak blog yazarlığı ve dijital fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

İstanbul’un En Iyi Kahvaltıları

Kahvaltı günün en önemli ve en keyifli öğünü malumunuz. Özellikle de haftasonları güzel bir kahvaltı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir